Hanin kufřík doplní výstavu o životě nejen v terezínském ghettu

Prezentaci připravila historička prostějovského muzea Marie Dokoupilová

Až do konce března letošního roku je v prostějovském Špalíčku k vidění výstava s názvem Děvčata z pokoje 28. Ta mapuje život židovských děvčat uvězněných v terezínském ghettu. Jeden ze samostatných sálů je pak věnován čistě osudům některých prostějovských občanů židovského původu.

V průběhu trvání výstavy pořádá Muzeum a galerie v Prostějově, p. o. ve spolupráci se spolkem Hanácký Jeruzalém také školní výukový program s názvem Hanin kufřík.

„Spíše než o samotný příběh Hany Bradyové, který je jakýmsi motivem edukačního programu, jde o projekt pro školy, kdy se žáci na základě dokumentů a předmětů seznámí s osudy některých rodin z Protektorátu Čechy a Morava za II. světové války. Pomocí nejrůznějších listin, které dostanou žáci do rukou, se budou snažit o historickou badatelskou práci a pokusí se vypátrat, jaký byl osud jednotlivců, kterých se dokumenty týkají. Veškeré bádání se vždy soustředí děti, které se do Terezína a jiných táborů dostaly ve věku často nižším, než je věk žáků, kteří se jimi budou zabývat,“ vysvětlila edukátorka z prostějovského muzea Alena Zatloukalová s tím, že program povede Táňa Klementová z Židovského muzea v Brně.

Programy proběhnou celkem tři, a to 26. února od 14:15 hodin a potom 28. února od  10:00 a od 12:00 hodin. Délka každého programu je 90 minut.

-jg-