Den židovských památek

V neděli 14. 8. 2022 se uskuteční další ročník Dne židovských památek, k němuž se i letos připojí spolek Hanácký Jeruzalém, dále Církev čs. husitská a Muzeum a galerie, p. o Prostějov. Návštěvníky u nás čeká hned trojice akcí:

Zhruba v 11 hodin (po bohoslužbě) bude připravena komentovaná prohlídka výstavy Virtuální rekonstrukce prostějovského Templu. Místem konání je bývalá nová synagoga, dnes kostel Čs. církve husitské – Husův sbor v Prostějově. Nová synagoga vystavěná dle návrhu přerovského rodáka a vídeňského architekta Jakoba Gartnera byla otevřena v září roku 1904 a sloužila početné prostějovské židovské komunitě do války. Bohužel po holocaustu se do Prostějova vrátilo z více než tisícovky lidí pouze 109 osob a ani ti zde většinou nezůstali. Synagoga tak byla židovskou obcí prodána Čs. církvi husitské a přestavěna do dnešní podoby.

Od 14 hodin pak mohou zájemci přijít na komentovanou prohlídku nového židovského hřbitova za Brněnskou ulicí. Sraz je u brány před hřbitovem. Hřbitov, v pořadí třetí, slouží svému účelu dodnes. Pohřbívat se zde začalo v roce 1908 a spočívají zde ostatky zhruba pěti stovek prostějovských židovských rodin včetně mnoha významných činitelů prostějovské židovské obce.

V 16:00 nabídne prostějovské muzeum komentovanou prohlídku výstavy Návrat domů nežádoucí. Mecenáš Bruno Winter, a to v bývalém obecním židovském domě, dnes Galerie Špalíček, Uprkova 18, Prostějov.

Výstava je věnována památce prostějovských Židů, kteří byli nuceni na přelomu června a července roku 1942 nastoupit cestu, z níž nemělo být návratu. Připomíná zároveň osobnost sladovníka, mecenáše, sběratele hodin a člena muzejního spolku Bruno Wintera, který prostějovskému muzeu věnoval cennou sbírku svých hodin.

Těšíme se na viděnou na některé z těchto tří nabízených akcí, nebo na všech třech!

Pro případné bližší informace můžete zavolat, tel.: 732 880 234 (Jana Gáborová)