Den židovských památek přilákal desítky návštěvníků

Trojicí akcí se připojil v letošním roce Prostějov ke Dni židovských památek. Zájemci měli možnost zavítat na komentovanou prohlídku někdejší nové synagogy (dnes kostela Církve čs. husitské), prohlídku nového židovského hřbitova za Brněnskou ulicí a prohlídku bývalého židovského obecního domu (dnes galerie Špalíček), kde je aktuálně k vidění výstava věnovaná připomínce 80. výročí transportů židovských spoluobčanů z Prostějova do koncentračních a vyhlazovacích táborů.

Den židovských památek jsme zahájili v 11:00 hodin v někdejší nové synagoze, kde je instalována výstava Virtuální rekonstrukce prostějovského Templu. Připomněli jsme si nejen historii tohoto svatostánku ale i jeho současnost. Díky vstřícnosti paní farářky Církve čs. husitské se daří velmi dobře popularizovat minulost kostela, tedy dobu, kdy býval synagogou.

V pořadí druhou akcí byla komentovaná prohlídka nového židovského hřbitova, o kterou bývá tradičně největší zájem. Ten se potvrdil i letos. Dorazilo sem zhruba sedm desítek návštěvníků, někteří až z Hradce Králové, Brna nebo Pustiměře. Účastníky jsme seznámili nejen s historií prostějovských židovských hřbitovů (nový židovský hřbitov je v pořadí třetí), ale i s osudy některých rodin, jejichž ostatky zde spočívají.

Závěrečnou akcí byla komentovaná prohlídka výstavy Návrat domů nežádoucí. Mecenáš Bruno Winter, která je k vidění v prostějovské Galerii Špalíček v někdejším židovském obecním domě. Tato prohlídka přilákala pozornost zhruba dvou desítek zájemců, včetně návštěvníků mimoprostějovských. Zájmu se těšily nejen vystavené předměty a dobové materiály, ale také videodokument o prostějovské rodačce, přeživší holocaustu, laureátce Ceny města a autorce knihy Co oheň nespálil Michal Maud Beerové.

Další komentovaná prohlídka této výstavy se uskuteční 28. 8. 2022 po prohlídkovém okruhu Prostějovem židovským (tedy v cca 15:30).

Děkujeme všem institucím, které se v Prostějově na akci podílely, zejména Církvi čs. husitské a Muzeu a galerii, p. o. Prostějov!

Jana Gáborová, spolek Hanácký Jeruzalém

Fotogalerie z akcí: