Co oheň nespálil – Michal Maud Beerová

Maud a historička Marie Dokoupilová (foto z roku 2004)

Ve čtvrtek 27. ledna 2022 od 17:00 hodin proběhne v podkrovním sále prostějovské Městské knihovny při příležitosti Dne památky obětí holocaustu prezentace dotisku knihy prostějovské rodačky Maud Beerové Co oheň nespálil. Řeč bude nejen o samotné knize, ale také o Maud a o tom, co všechno je v knize obsaženo jako odkaz pro dnešní a budoucí generace.

Michal (Maud) Beerová

se narodila jako Maud Steckelmacherová v roce 1929 v Prostějově v židovské česko-německé rodině. Oba rodiče byli přesvědčení sionisté, připravovali se na odjezd do Palestiny, ovšem válka jejich plány zhatila. Byla deportována spolu s většinou židovských obyvatel Prostějova do Terezína, odjela v červenci 1942 transportem AAm. Od listopadu 1942 žila v dívčím bloku L410 v Terezíně. V ghettu spolu s Maud válku přežila její matka a mladší sestra Karmela, otec a prarodiče zahynuli. Po válce pobývala Maud se sestrou krátce na zámku Štiřín pod dohledem Přemysla Pittera, v letech 1946-1949 se aktivně zapojila do sionistického hnutí mládeže jako vedoucí dětských oddílů. Od roku 1949 žije v Izraeli, kde se provdala za Šimona (Oskara) Beera původem z Brna, s nímž vychovala tři děti…

Čím vším inspiruje Maud Beerová, čestná členka spolku Hanácký Jeruzalém, naši činnost? A je kniha Co oheň nespálil „jen“ vzpomínkou na věci minulé, nebo nám má co říct i dnes?

Pokusíme se zaměřit i na to, co všechno nám ještě z prostějovské historie chybí dostudovat a doplnit.

-jg-