Alena Mornštajnová, Diana Šoltýsová: HANA

„Existuje-li něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak to není štěstí, ale utrpení.“ Novou dramatizaci bestselleru Aleny Mornštajnové psanou přímo pro Klicperovo divadlo uvede v pondělí 9. května 2022 od 19:00 hodin prostějovské Městské divadlo. Představení se koná v rámci připomínky 80. výročí transportů židovských občanů do koncentračních a vyhlazovacích táborů. Konkrétně z Prostějova bylo donuceno nastoupit na cestu (velmi často bez návratu) více než 1200 našich někdejších židovských spoluobčanů.

Anotace hry Aleny Mornštajnové HANA

Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz rodičů vypraví sjíždět řeku na ledových krách. Spadne do vody a je za to potrestána tím, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Tato nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a odhalí pohnutou rodinnou historii. Proč se Hana zbaběle uzavírá ve svém vlastním světě? Proč před svojí neteří tají svoji minulost, která by z ní udělala hrdinku? Podaří se v rodinné historii temnou kru rozpustit?

Hrají: Lucie Andělová,  Anna Kratochvílová, Kamila Sedlárová , Martina Eliášová,  Martina Nováková / Ivana Machalová, Lenka Loubalová, Irena Kristeková ad. 

Režie:  Diana Šoltýsová

KLICPEROVO DIVADLO HRADEC KRÁLOVÉ

Klicperovo divadlo zabodovalo v divácké anketě portálu i-divadlo.cz!

V kategorii regionálních divadel se stalo nejoblíbenějším divadlem, 1. místo obsadilo i v kategoriích Nejlepší ženský herecký výkon –  Lucie Andělová za titulní roli v inscenaci Hana. Divadelní adaptace románu Aleny Mornštajnové Hana navíc získala i nejvíce hlasů v kategorii Nejlepší inscenace mezi regionálními divadly.

zdroj: Městské divadlo v Prostějově