80. výročí Brundibára

Dětskou operu Brundibár napsal skladatel Hans Krása pro soutěž Ministerstva školství v roce 1938, své premiéry se ale dočkala až na přelomu let 1942 a 1943 v židovském sirotčinci v Praze. Skladatel Hans Krása byl mezitím v srpnu 1942 převezen transportem do terezínského ghetta a pražskou premiéru své opery neviděl. 

V ghettu se po necelém roce internace stal Hans Krása vedoucím hudební sekce Freizeitgestaltung vězeňské samosprávy a významně se podílel na kulturně-hudebním programu tehdejšího ghetta. V červenci 1943 přišly do Terezína také děti, které účinkovaly v původním pražském představení Brundibára. Podařilo se rovněž přivézt partituru klavírního výtahu Brundibára, podle které Krása vytvořil novou, „terezínskou“, verzi opery. 

Zkoušelo se po dobu jednoho a půl měsíce a terezínská premiéra proběhla 23. září 1943 na půdě Magdeburských kasáren za doprovodu desetičlenného orchestru. Představení se stalo velmi populární a do září 1944 proběhlo asi 55 repríz.

Letošní 80. výročí terezínské premiéry Brundibára si připomeneme jeho představením v podání sboru a orchestru gymnázia z německého Wülfrathu, který nacvičoval dětskou operu Brundibár od začátku roku 2022. Seskupení 50 studentů a pedagogů ji následně uvedlo nejen ve Wülfrathu, ale také v lotyšské Rize či v Izraeli. V Izraeli ji odehrálo společně s přeživším Zvi Cohenem, který hrál v Brundibárovi během války přímo v Terezíně, a který se objevil také ve známém propagandistickém filmu. 

Děti měli o zapojení do opery velký zájem a tak se hrála pokaždé v jiném obsazení. K návštěvě Terezína vyzvala sbor česká velvyslankyně, která se zúčastnila představení v Rize. Gita Umanovska, výkonná ředitelka Rady židovských obcí v Lotyšsku, k představení uvedla: „Představení pro mě bylo něčím skutečně mimořádným a velice dojemným. Vidět všechny ty mladé lidi na jevišti, jak spolu z celého srdce hrají a zpívají, bylo úžasným zážitkem.“

Slavnostní představení se uskuteční v sobotu 23. září 2023 od 17:00 v půdním prostoru Magdeburských kasáren, kde se hrál před 80 lety Brundibár v Terezíně  poprvé. Je domluvena online účast také přímého pamětníka terezínské premiéry, pana Zvi Cohena z Izraele! 

Mgr. Stanislav Lada, vedoucí oddělení vnějších vztahů a marketingu, Památník Terezín