V rámci Dnů evropského dědictví se uskuteční komentovaná prohlídka výstavy Barokní synagogy v českých zemích. Výstava je doplněna panely mapujícími historii prostějovských synagog a židovských modliteben a obecněji prostějovské židovské komunity. V rámci komentované prohlídky se dozvíte víc o některých vystavených předmětech. Třeba o části rozetového vitrážového okna, které se podařilo zachránit ze zničené olomoucké synagogy.
Vzpomínka očitého svědka na vypálení synagogy v Olomouci v noci z 15. na 16. března 1939
Výňatek z dopisu pana Petra Brocha, který pocházel z Olomouce a jako dítě přežil věznění v Terezíně.
„… Na tuto noc si pamatuji velice dobře. Bylo mi tehdy osm let, s rodiči a bratry jsme bydleli hned za rohem synagogy na Havlíčkově ulici, takže jsem byl oné noci skoro na osudném místě zkázy. Vysoké plameny šlehaly a olizovaly celou synagogu.
Hasiči sice přijeli, ale dostali striktní zákaz podílet se na hašení požáru.
Nocí se ozýval praskot a řinčení skel. A všude plno štiplavého dýmu, který se valil ze synagogy. Příštího dne se mi naskytl smutný obraz, budova skoro zcela vypálena, jen zdi trčely k nebi a plápolající plech kopulí hřměl v pravidelném rytmu.
Tehdy se mi podařilo jako jednomu z prvních dostat se dovnitř budovy. (Kamarádil jsem s Jiřím Munkem, jehož rodiče byli správci synagogy a bydleli hned vedle) Nejdříve mě omráčil strašný zápach spáleného dřeva. Nechtěl jsem věřit očím, skoro vše bylo spálené, stěny od kouře a plamenů černé. Žár vyrazil i barevná okna, měl jsem obavu, že strop se každou chvíli zřítí. Nikdy na to nezapomenu … “
Za několik měsíců synagoga zmizela …
Petr Broch
V Plzni dne 24. června 2005
zdroj: spolek Respekt a tolerance
vložila: Jana Gáborová, spolek Hanácký Jeruzalém
Výstava probíhá ve spolupráci Muzea a galerie v Prostějově, Židovského muzea v Praze, Statutárního města Prostějova, spolku Respekt a tolerance, Muzea Komenského v Přerově a spolku Hanácký Jeruzalém. Průvodcem komentovanou prohlídkou bude kurátor výstavy Filip Gregor z prostějovského muzea.