Před sto deseti lety se narodil prostějovský rabín Albert Schön

Albert Abraham Schön se narodil 29. listopadu 1913 v Moravské Ostravě. Jeho otec Leopold Arje Schön pocházel z Uherského Brodu (*19. 6. 1882 + Kfar Saba Izrael 12. 4. 1974), matka Therese Rivka rozená Jellinek pocházela z Veselí nad Moravou (*25. 6. 1890 + 28. 11. 1974 Kfar Saba Izrael). Měl mladšího bratra Kurta Eliezera Shimu (*29. 4. 1920 + 17. 12. 2004 Izrael), který se účastnil boje proti nacismu v řadě zemí.  

Číst více… „Před sto deseti lety se narodil prostějovský rabín Albert Schön“

Spolek Hanácký Jeruzalém je tu s vámi už 6 let!

Přesně před šesti lety, v listopadu roku 2017, se poprvé veřejnosti představil spolek Hanácký Jeruzalém. Spolek, jehož hlavním cílem je připomínat významné kapitoly česko-židovského soužití, které mohou být inspirací i pro dnešek. Spolek je v současné době nepřehlédnutelným subjektem v oblasti kulturního a společenského života města. S předsedou, Michalem Šmucrem, bilancujeme nejdůležitější počiny spolku Hanácký Jeruzalém.

Číst více… „Spolek Hanácký Jeruzalém je tu s vámi už 6 let!“

Dny pro Izrael

V neděli 5. listopadu započala druhá polovina diskusních podvečerů Dny pro Izrael na Moravě. Na rozdíl od zářijových témat, přibylo teď jedno horké, aktuální téma – brutální teroristický útok na izraelské civilisty a z toho plynoucí válečný konflikt Izraele s teroristickou palestinskou organizací Hamás. Původní téma – dvoustátní řešení – tak bylo vcelku očekávaně zastíněno současnou situací. První z druhého bloku diskusních podvečerů se uskutečnil ve Šternberku, další o den později v Prostějově.

Číst více… „Dny pro Izrael“

Před sto deseti lety zemřel prostějovský rodák, učenec, filozof a rabín Adolf Abraham Schmiedl

Narodil se 26. ledna 1821 v Prostějově. Pocházel z rabínské rodiny. Otec Juda Schmiedl (1776–1855) působil jako rabín v Lomnici a Osoblaze. Matka Nachoma Schmiedl rozená Karpeles (*27. 12. 1797 Prostějov) byla dcerou rabína Mosese HaCohena Karpelese. Adolf Abraham měl tři sourozence.  Sestra Fanny (*6. 3. 1819 Lomnice +16. 4. 1894 Merano, Itálie) byla manželkou loštického rabína Abrahama Neudy (*1812 +1854 Loštice). Bratr Josef (*1825 Prostějov) byl učitelem. Měl ještě sestru Reizl, o které nemáme žádné informace.

Číst více… „Před sto deseti lety zemřel prostějovský rodák, učenec, filozof a rabín Adolf Abraham Schmiedl“

Konference moravských spolků a institucí zabývajících se židovskou historií a kulturou

Centrum česko-izraelských inovací a partnerství MVŠO ve spolupráci se spolkem Hanácký Jeruzalém a Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou uspořádalo v pondělí 30. října v prostorách Moravské vysoké školy Olomouc konferenci na téma Moravské spolky a péče o židovskou kulturu a historii.

Číst více… „Konference moravských spolků a institucí zabývajících se židovskou historií a kulturou“

Den pro Izrael v Prostějově

Také letos pokračuje série diskusních podvečerů věnovaných Izraeli. Letos je situace zcela nesrovnatelná s uplynulými ročníky, a tak lze očekávat, že původně avízovaná témata se v rámci diskuse stočí k současné situaci v Izraeli. Izrael totiž více než kdy dříve opět potřebuje podporu přátel. V Prostějově se Den pro Izrael uskuteční v pondělí 6. listopadu od 17:30 v podkrovním sále Městské knihovny. Přijďte!

Číst více… „Den pro Izrael v Prostějově“

Modche a Rézi na návštěvě u rabína

No řekněte sami, kdo by mohl lépe zakončit prostějovský program Dnů židovské kultury v Olomouci, než naši známí staří manželé Modche & Rézi? Ono zakončení proběhlo ve čtvrtek večer (19. 10. 2023) právě v Prostějově. Prostějov se totiž dík spolku Hanácký Jeruzalém, Muzeu a galerii v Prostějově a loutkovému divadlu STAROST připojil svou částí k akcím letošních Dnů židovské kultury.

Číst více… „Modche a Rézi na návštěvě u rabína“